Przebudowa dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej, zrealizowana przez firmę BERGER Bau, została doceniona w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych — Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Projekt, który miał na celu przywrócenie historycznej świetności budynkowi dworca, zyskał uznanie zarówno wśród organizatorów, jak i głosujących, za dbałość o dziedzictwo architektoniczne oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych.
Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku, zorganizowany po raz pierwszy 28 lat temu, stał się jedyną w swoim rodzaju platformą promocji najważniejszych inwestycji budowlanych w Polsce. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych projektów związanych z modernizacją, remontami i adaptacjami obiektów budowlanych, a najwyższe wyróżnienia – statuetka oraz tytuły „Modernizacja Roku” lub „Budowa XXI wieku” – są obiektem pożądania zarówno wśród inwestorów, wykonawców, jak i projektantów. Konkurs, którego ranga nieprzerwanie rośnie, przyciąga setki zgłoszeń z całej Polski, będąc symbolem troski o materialne dziedzictwo narodowe i doskonałość w projektach budowlanych.
Historia i charakterystyka obiektu
Jedną z wyróżnionych inwestycji został modernizowany przez BERGER Bau dworzec w Dąbrowie Górniczej. Będący niegdyś częścią Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej obiekt posiada wielką historyczną wartoś
. Kolej ta, uruchomiona w 1845 roku, była pierwszą linią kolejową na terenie Królestwa Polskiego. Budynek dworca, oparty na rzucie prostokąta, wyróżnia się oryginalnymi ceglanymi elewacjami, bogatym detalem architektonicznym oraz dwoma kondygnacjami nadziemnymi. Wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Dąbrowa Górnicza, jest obiektem o szczególnym znaczeniu dla lokalnej społeczności i dziedzictwa kulturowego regionu.
Zakres prac modernizacyjnych prowadzonych przez BERGER Bau obejmował renowację elewacji budynku, wymianę konstrukcji dachowej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także adaptację wnętrz na potrzeby współczesnych użytkowników. Nowoczesne instalacje, takie jak, system BSM, PSIM, winda osobowa oraz energooszczędne oświetlenie, w połączeniu z dbałością o detale architektoniczne, nadały dworcowi nowoczesny charakter, z szacunkiem dla jego historycznych korzeni.
Funkcjonalność i dostępność
W trakcie przebudowy szczególną uwagę poświęcono przystosowaniu obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie dworca zbudowano ścieżki prowadzące dla osób niewidomych, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz plany dotykowe. Toalety zostały odpowiednio dostosowane, aby zapewnić komfort wszystkim pasażerom, a instalacja fotowoltaiczna oraz zbiorniki na odzysk wód deszczowych mają zminimalizować wpływ budynku na środowisko naturalne.
Zielonogórski szpital w finale
W konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku do finału zakwalifikował się również inny projekt zrealizowany przez BERGER Bau — kompleksowa przebudowa tzw. „pod klucz” Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Okulistyki w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Celem modernizacji budynków szpitalnych było zwiększenie liczby łóżek na OAiIT oraz poprawa warunków pracy personelu. Przebudowa oddziału miała kluczowe znaczenie dla opieki nad dziećmi po zabiegach okulistycznych, laryngologicznych oraz z urazami, dlatego wydzielono łóżka pediatryczne. Zakres prac obejmował przebudowę budynku B, rozbiórkę łącznika OAiIT oraz budowę nowego budynku szpitalnego.
Wyróżnienie dla przebudowy dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej oraz obecność w finale inwestycji zrealizowanej w Zielonej Górze to dowód na wysoką jakość pracy i zaangażowanie zespołu BERGER Bau. Firma, dbając o zachowanie dziedzictwa architektonicznego, jednocześnie wdraża innowacyjne rozwiązania, które poprawiają funkcjonalność budynków i komfort użytkowników. Oba projekty podkreślają wszechstronność i profesjonalizm BERGER Bau, która podejmuje się realizacji zarówno zabytkowych, jak i nowoczesnych inwestycji w całej Polsce.
BERGER Bau Polska posiada ponad 100-letnie doświadczenie w branży budowlanej, charakteryzujące się innowacyjnym know-how z zakresu budownictwa i stale pogłębiającymi swoją wiedzę ekspertami, dbającymi o najwyższą jakość wykonywanych usług. Umiejętność wyczucia bieżących potrzeb rynku, intuicja, otwartość na wyzwania, specjalistyczna wiedza w zakresie realizacji wymagających inwestycji budowlanych i pasja, z którą BERGER Bau podejmuje się opracowywania inteligentnych rozwiązań otwierających nowe horyzonty, widoczne są w trakcie realizacji dużych projektów. Firma realizuje zadania infrastrukturalne w kluczowych obszarach budowlanych, na przykład dotyczące budowy dróg, mostów, wznoszenia budynków i ochrony środowiska. Posiada spółki w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji.
Źródło: BERGER Bau