Fot. Bartek Barczyk
Dom

Ruszyła przebudowa Kwartału Dworcowa

Na początku listopada br. ogłoszony został generalny wykonawca Kwartału Dworcowa w Katowicach, a w grudniu rozpoczną się pierwsze prace budowlane. Spektakularna inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni Konior Studio, potrwa 3 lata i odmieni centrum stolicy Śląska.

W październiku br. zakończyły się przygotowania poprzedzające rozpoczęcie właściwych prac związanych z przebudową katowickiego Kwartału Dworcowa. Przede wszystkim na ulicy Mielęckiego wykonano nawierzchnię asfaltową o szerokości 4,5 m (na dojeździe od strony ulicy Warszawskiej), dzięki czemu możliwa będzie obsługa placu budowy. Leżące w tym miejscu do tej pory płyty granitowe zostały zastąpione materiałem o wyższych parametrach wytrzymałościowych i łatwiejszym do utrzymania w czystości.

Znamy generalnego wykonawcę Kwartału Dworcowa

Na początku listopada br. spółka Hotel Inwest Development, inwestor zastępczy koordynujący proces inwestycyjny z ramienia Grupy Epione (inwestor), wyłoniła generalnego wykonawcę. Została nim Chemobudowa Kraków, jedna z najbardziej doświadczonych firm budowlanych w Polsce, która w ciągu 70 lat wykonała ponad 1200 obiektów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Generalny wykonawca został wyłoniony w kilkustopniowym przetargu, w którym brały udział firmy o podobnym potencjale kapitałowym, organizacyjnym i kompetencyjnym. Ostatecznie suma tych cech w połączeniu z najlepszą ceną z perspektywy wiarygodności wycen zadecydowała o wyborze Chemobudowy Kraków jako wykonawcy pierwszego pakietu robót w ramach naszego projektu. Pakiet ten zawiera docelowo wykonanie stanu surowego Kwartału Dworcowa – wyjaśnia Ireneusz Dudek, prezes spółki Hotel Inwest Development.

Firma Chemobudowa Kraków przejęła plac budowy 4 listopada br. Wykonawca ogrodzi go pod koniec tego miesiąca. Dzięki temu przed pierwszymi pracami odbywającymi się w obrębie ulicy Mielęckiego powstanie ok. 20-metrowy pas biegnący między budynkiem a ulicą. Poza tą strefą ruch pieszy czy kołowy będzie się odbywał normalnie. Jeszcze w grudniu tego roku generalny wykonawca przystąpi do przebudowy Kwartału Dworcowa, która rozpocznie się od prac rozbiórkowych.

W grudniu rozpoczną się pierwsze prace budowlane

Zaplanowane w grudniu prace rozbiórkowe rozpoczną się od 12-metrowego fragmentu istniejącej zabudowy od strony ulicy Mielęckiego i potrwają do końca roku. Dzięki temu ciężki sprzęt budowlany będzie mógł przedostać się na dziedziniec Kwartału Dworcowa i tam kontynuować przebudowę. To optymalne rozwiązanie z punktu widzenia technologii wykonywania prac rozbiórkowych i konstrukcyjnych. Dodatkowo w ten sposób ograniczy się wpływ inwestycji na najbliższą okolicę. Na tym etapie prace rozbiórkowe będą odbywały się z ograniczonym użyciem sprzętu ciężkiego, częściowo ręcznie. Wszystko po to, aby zminimalizować uciążliwości związane z inwestycją.

Jesteśmy w pełni świadomi historycznego charakteru tych budynków i ich znaczenia dla dziejów miasta, dlatego kamienica, którą musimy rozebrać, by powstał przejazd na dziedziniec Kwartału Dworcowa, zostanie odbudowana zgodnie z ustaleniami poczynionymi z konserwatorem zabytków – podkreśla Tomasz Konior, właściciel i główny architekt Konior Studio, pracowni, która przygotowała projekt przebudowy Kwartału Dworcowa.

Następnie przedmiotem rozbiórki będą kolejne kamienice, zaczynając od strony ulicy Dyrekcyjnej. Początkowo zostaną one rozebrane do połowy, aby nie naruszyć objętych ochroną konserwatorską ścian zewnętrznych od strony ulicy i placu. Dopiero po ich zabezpieczeniu zostaną rozebrane kolejne fragmenty budynków. W efekcie pozostaną ściany zewnętrzne i prawie cała kamienica usytuowana na rogu Placu Dworcowego i ulicy Mielęckiego. Prace rozbiórkowe potrwają do listopada 2025 roku.

W trosce o bezpieczeństwo

Prace rozbiórkowe poprzedzi profesjonalna, wielopłaszczyznowa analiza stanu technicznego sąsiednich budynków. Stan budynków przed rozpoczęciem przebudowy stanowić będzie punkt odniesienia, dzięki któremu będzie można na bieżąco monitorować bezpieczeństwo inwestycji.

Zostaną założone repery robocze, które posłużą do monitoringu ewentualnych przemieszczeń. Wszystkie zjawiska towarzyszące pracom będą identyfikowane w czasie rzeczywistym i dzięki temu nie ma możliwości, aby powstały sytuacje zaskakujące z punktu widzenia bezpieczeństwa – podkreśla Ireneusz Dudek.

Prace rozbiórkowe będą realizowane według ścisłych rygorów prawa budowlanego, przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Cieszę się, że harmonogram dotychczasowych prac przygotowawczych i budowlanych odbywa się według wcześniej ustalonego planu. To oznacza, że tak jak sobie założyliśmy na początku, inwestycja zostanie ukończona za 3 lata – podsumowuje Narcyz Wrześniewski, prezes Grupy Epione.

Źródło: Epione

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *