Firma WIŚNIOWSKI, będąca liderem w produkcji bram, okien, drzwi i ogrodzeń, doskonale rozumie, jak ważne są zaawansowane systemy ochrony przeciwpożarowej w przemyśle, zwłaszcza tam, gdzie stosuje się nowoczesne technologie, takie jak spawanie czy cięcie laserowe.
Przemysłowe hale wykorzystujące automatyzację produkcji wymagają szczególnej uwagi w zakresie zabezpieczeń, aby chronić zarówno pracowników, jak i infrastrukturę zakładu. W firmie WIŚNIOWSKI przywiązuje się ogromną wagę do sprawności działania systemów ppoż. – zarówno czynnej, jak i biernej. Dodatkowo, równie istotna jest współpraca z lokalnymi służbami ratowniczymi. Dzięki regularnym szkoleniom i testom, strażacy mogą poznać dokładnie funkcjonowanie systemów, co pozwala im na szybsze i skuteczniejsze działanie w razie potrzeby, usprawniając ewentualne akcje ratownicze. Z tego względu, na prośbę KW PSP w Krakowie, w firmie WIŚNIOWSKI przeprowadzono odprawę strażaków, by zaprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa w branży produkcyjnej.
– Z początkiem października, wspólnie z grupą ok. 35 strażaków z wojewódźwa małopolskiego, odwiedziliśmy jedną z największych fabryk produktów budowlanych w południowej Polsce, by poznać rozwiązania systemowe, a także najczęściej pojawiające się w fabryce incydenty pożarowe. Spotkanie w firmie WIŚNIOWSKI rozpoczęło się od prezentacji organizacji oraz wykładu nt. działań ratowniczo-gaśniczych w firmie. Następnie, pracownicy firmy oprowadzili nas po obiekcie i zaprezentowali systemy zabezpieczeń, które stosowane są od kilku lat w obiekcie. Takie spotkania pozwalają nam zwiększyć skuteczność reagowania w obiektach produkcyjnych, a także dają spojrzenie na to, jak firmy samoczynnie reagują na niebezpieczeństwa wewnątrz organizacji – mówił Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek.
Zintegrowany system bezpieczeństwa, termowizja, detekcja gazów i inne
Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w firmie WIŚNIOWSKI, które poznali strażacy, jest unikatowy w skali kraju i Europy zintegrowany system zabezpieczeń dedykowany obiektom przemysłowym. System ten zapewnia kompleksową ochronę ludzi, procesów, informacji oraz wszelkich zasobów organizacji. Rozwiązanie pozwala zarządzać ruchem osób i pojazdów, pozwalając na precyzyjne monitorowanie i kontrolę przepływu wewnątrz obiektów. Zawiera w sobie także monitoring przemysłowy (CCTV), który oferuje stały nadzór nad terenami produkcyjnymi i magazynowymi.
– Nowoczesna fabryka wymaga nowoczesnych narzędzi monitoringu i ochrony ppoż. W ramach systemu, możemy kontrolować m.in. kamery termowizyjne, które minimalizują ryzyko samoczynnego zapalenia, ale i wykrywają potencjalne ryzyka. Rozwiązanie stosowane jest m.in. w strefie pakowania gotowych wyrobów – wspominał podczas wykładu Adam Pióro, specjalista ds. ppoż w firmie WIŚNIOWSKI.
Dodał on również, że bardzo praktyczny okazuje się także system detekcji stężeń gazów wybuchowych i toksycznych, a także system powiadomienia o zdarzeniach. Wsparciem całości działań jest powołanie specjalistycznej Grupy Szybkiego Reagowania, złożonej z pracowników-ochotników. W ramach zwiększania działań prewencyjnych związanych z zapobieganiem wypadkom, szybkiej reakcji na zagrożenie pożarowe lub innym sytuacjom, które mogłyby zagrozić utratą zdrowia, życia oraz szkodom mienia. Grupę wyposażono w defibrylatory AED, a także prowadzone są szkolenia, na których budowana jest świadomość pracowników jak unikać sytuacji zagrożenia oraz jak działać, aby wspierać profesjonalne służby ratunkowe.
Spotkanie zakończyło się spacerem po zakładzie, a także poznaniem najnowszych produktów dedykowanych obiektom użytkowym oraz jednostkom straży pożarnej. Rozmawiano m.in. o zastosowaniu drzwi przeciwpożarowych czy rozwiązaniach w bramach segmentowych przemysłowych.
Źródło: WIŚNIOWSKI