lamki_nocne_hotel_plus_sypialnia
Dom

Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym

Dom o 100 m2 użytkowej przestrzeni dla czteroosobowej rodziny. Funkcjonalność w tym przypadku zapewnia nie tylko przemyślany rozkład pomieszczeń, ale również projekt oświetlenia dodający wnętrzom przestronności. O wyzwaniach i doborze rozwiązań w realizacji opartej na planie otwartym opowiada Marta Czerkies, właścicielka pracowni Marta Czerkies Home Designer.

Realizacja: pracownia Marta Czerkies Home Designer
Oświetlenie: Nowodvorski Lighting
Materiał oparty na realizacji z programu Zbudujemy ten Dom, sezon 2; CANAL+DOMO
Zdjęcia: ©CANAL+DOMO

Na efekt i to, jak odbieramy dane wnętrze, wpływ ma wiele aspektów – wymiary i kształt pomieszczeń, zastosowane materiały i ich kolorystyka, dobór dodatków i oczywiście to, jak rozplanowane zostanie oświetlenie.

100 m2 to powierzchnia, którą dość swobodnie można zaaranżować, ale pod warunkiem dobrze przemyślanej strategii projektowej. Tu dużą wagę warto przyłożyć do rozwiązań, które pozwolą optycznie nadać całości metrażu. Aranżację tej konkretnej przestrzeni oparliśmy na kierunku Japandi – ciepłej grze światła, jasnej kolorystyce i miękkich liniach, mówi Marta Czerkies, właścicielka pracowni Home Designer, odpowiadającej za projekt.


lampa_plant_nad_blatem_kuchennym

Komfort w strefie dziennej – no JASNE!

Przestrzeń mieszkalna 100 m2 realizacji znajduje się w strefie dziennej i oparta jest na planie otwartym. To zabieg, który pozwala dodać całości przestronności i lekkości w odbiorze. Aby artystyczna wizja wpisywała się również w kontekst użytkowy, projektantka musiała zmierzyć się z optycznym wydzieleniem stref funkcjonalnych, co udało się w dużej mierze dzięki odpowiednemu zastosowaniu światła.

Praca na planie otwartym pozwala na elastyczność, ale również stawia przed projektantem wiele wyzwań w postaci zbudowania odpowiedniej atmosfery i zapewnienia użytkownikom intymności. Tu ogromną rolę odgrywa światło. Odpowiednio zaprojektowane tworzy umowne strefy użytkowe i buduje przytulny klimat. My zdecydowaliśmy się na skorzystanie w tym zakresie z możliwości, jakie oferuje zastosowanie szynoprzewodów, wyjaśnia Marta Czerkies.

Smukłe i minimalistyczne szyny PROFILE TRACK Nowodvorski Lighting umożliwiły naturalne wydzielenie strefy jadalnej, kuchni i salonu oraz dobór i rozmieszczenie punktowych opraw tak, aby odpowiadały elastycznie potrzebom użytkowym.

Jeżeli chodzi o dobór opraw, to nad blatem kuchennym postawiliśmy na przełamanie minimalizmu nieoczywistą formą w postaci lampy PLANT, która w naszym projekcie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, pełni również funkcję półki. Ponieważ zależało nam na wprowadzeniu jak największej ilości światła do przestrzeni, zastosowaliśmy również kinkiety RING LED zapewniające delikatne, nastrojowe podświetlenie na całej długości ściany, mówi ekspertka.

lampa_turda_nad_blatem_w_jadalni


Kinkiety RING LED oferujące oświetlenie w postaci poświaty roztaczającej się wokół kulistej oprawy zapewniają przykuwający uwagę i kojący zmysły efekt dekoracyjny. Motyw ten wykorzystany został również w aranżacji klatki schodowej łączącej oba piętra.

Jako oświetlenie centralne nad stołem w jadalni zastosowana została lampa z kolekcji TURDA, której abażur ma średnicę aż 65 cm. Jego materiałowe wykończenie w beżowym odcieniu idealnie komponuje się z hołdującą naturze stylistyką wnętrza.

W części wypoczynkowej stanęła lampa podłogowa CADILAC, która zarówno formą, jak i materiałem współgra z lampą wiszącą nad stołem w jadalni.

Strefa nocna – światło kojące zmysły 

Tak jak w przypadku pomieszczeń w strefie dziennej, również w sypialni zastosowany został system szynoprzewodów z punktowymi oprawami niezajmującymi cennych centymetrów. Pozwoliło
to równomiernie oświetlić całą przestrzeń.

Intymny i przytulny klimat zapewniają natomiast funkcjonalne lampki nocne HOTEL PLUS, umieszczone przy wezgłowiu po obu stronach łóżka. Ich forma oparta jest na dwóch źródłach światła – górnym budującym nastój i dolnym z opcją regulacji, co ułatwia np. czytanie książek.

Kluczem do stworzenia we wnętrzu sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery jest harmonia i spójność aranżacji. W przypadku oświetlenia zapewnia ją nie tylko bazowanie na spójnych motywach, ale również zachowanie tej samej barwy światła. Tę pewność oferuje np. wykorzystanie w danej realizacji rozwiązań pochodzących z oferty jednego producenta.

Do realizacji zdecydowałam się wybrać rozwiązania oświetleniowe z oferty Nowodvorski Lighting. To marka, z którą współpracuję już od 10 lat, ceniąc sobie jej szerokie portfolio, standard obsługi, a także jakość, za którą stoi produkcja we własnych zakładach zlokalizowanych w Polsce, podkreśla Marta Czerkies.

MARTA CZERKIES HOME DESIGNER

Firma Marta Czerkies Home Designer to marka założona w 2007 roku przez projektantkę wnętrz Martę Czerkies. To jedna z pierwszych pracowni, która wprowadziła usługę kompleksową, od projektu po proces realizacji, obejmujący przygotowanie wizualizacji, zakup elementów wyposażenia, prace wykonawcze i odbiory techniczne. W ciągu ostatnich 17 lat z autorskiej pracowni firma zmieniła się w biuro obsługujące kilkadziesiąt projektów rocznie, zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i sektora komercjalnego – biur, restauracji czy hoteli. Marta Czerkies Home Designer zapewnia realizacje o wysokim poziomie estetyki i wysokiej funkcjonalności użytkowania przestrzeni.

O NOWODVORSKI LIGHTING

Nowodvorski Lighting to polski producent lamp do wnętrz mieszkalnych, systemów szynowych oraz autorskiego systemu Cameleon obecny na 45 rynkach świata. Firma od 30 lat tworzy rozwiązania odpowiadające najwyższym standardom pod względem wzornictwa, spójności z trendami i jakości. Dwa profesjonalne zakłady produkcyjne o powierzchni 19 000 m2, nowoczesny park maszynowy, zautomatyzowane centrum logistyczne o powierzchni 4500 m2 i własne laboratorium fotometryczne pozwalają spójnie realizować strategię rozwoju. Asortyment obejmuje ponad 2000 produktów oświetleniowych, a marka każdego roku poszerza ofertę o około 300 pozycji, odpowiadając na aktualne trendy i potrzeby rynku. Jakość marki doceniają zarówno klienci, jak i eksperci. Nowodvorski Lighting jest zdobywcą prestiżowej nagrody RED DOT AWARD: Product Design 2019 za projekt lampy „Q LED” oraz ECO PRIZE i GRAND PRIX 2020 Międzynarodowych Targów Poznańskich dla Systemu Cameleon. Dbałość o wzornictwo i nowatorskie rozwiązania sprawiają, że firma zdobyła zaufanie architektów, projektantów wnętrz oraz inwestorów. 

Żródło: NOWODVORSKI LIGHTING

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *