Różnorodne obchody Nowego Roku na świecie: chińskie lampiony, japońskie dekoracje kadomatsu, tradycyjne tańce afrykańskie oraz fajerwerki nad Operą w Sydney, symbolizujące globalne świętowanie i bogactwo kultur.

Jak i kiedy obchodzi się Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Obchody Nowego Roku są jednym z najbardziej uniwersalnych, a zarazem różnorodnych świąt na świecie. W różnych kulturach i krajach przyjęło się celebrować ten moment przełomu w odmienny sposób – od tradycji pełnych duchowych znaczeń, po widowiskowe pokazy fajerwerków. Przyjrzyjmy się, jak i kiedy obchodzi się Nowy Rok w różnych częściach świata.

16. Dworzec Lublin Tremend fot. B. Barczyk

Rok z Dworcem Metropolitalnym w Lublinie. Spektakularny projekt przyniósł pracowni Tremend szereg nagród

Od początku 2024 roku wszyscy turyści odwiedzający Lublin, a także mieszkańcy miasta i regionu mogą korzystać z nowego Dworca Metropolitalnego. Z perspektywy ostatnich 12 miesięcy inwestycja okazała się sukcesem – poprawiła miejską infrastrukturę komunikacyjną i wpłynęła na komfort podróżnych. Docenili ją również jurorzy wielu krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych, przyznając pracowni Tremend prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

Tajemniczy polski zamek otoczony mgłą, oświetlony blaskiem księżyca, z widoczną świetlistą sylwetką Białej Damy unoszącą się przy głównej bramie.

Duchy przeszłości – polskie legendy o zjawach, które wciąż budzą dreszcz

Polska to kraj przesiąknięty historią, mitami i legendami. Pośród licznych podań wyróżniają się te związane z duchami, które od wieków są opowiadane przez pokolenia. Czy słyszeliście o Białej Damie z Książa, czarnych psach z zamku w Niedźwiedziu lub tajemniczym Mnichu z Wawelu? Oto opowieści, które ożywiają cienie przeszłości.

Mistyczny widok na rzekę Brdę w Polsce podczas zmierzchu, otoczoną gęstymi lasami i oświetloną miękkim blaskiem księżyca. Nad wodą unosi się świecąca mgła, a przy brzegu widać zarys legendarnej syreny lub zjawy.

Tajemnice rzeki Brdy: najciekawsze legendy z Kujaw i Pomorza

Brda to nie tylko malownicza rzeka wijąca się przez Kujawy i Pomorze, ale także miejsce pełne magii i tajemnic. Przez wieki wokół jej brzegów narosły historie, które przekazywane z pokolenia na pokolenie zafascynowały mieszkańców i turystów. Zapraszamy w podróż po najciekawszych legendach związanych z tą niezwykłą rzeką.

Szeroki widok na Tatry o wschodzie słońca, z majestatycznymi szczytami skąpanymi w złotym świetle, spokojną doliną z krystalicznie czystym strumieniem wijącym się przez bujną łąkę, oraz samotną góralską chatą pośród wysokich sosen.

Tajemnice Tatr: najciekawsze legendy góralskie

W sercu Tatr kryją się historie pełne magii, mrocznych tajemnic i bohaterów, których czyny przetrwały w opowieściach przez pokolenia. Góralskie legendy nie tylko zachwycają, ale także uczą o odwiecznym powiązaniu człowieka z naturą. Odkryj najciekawsze opowieści z gór i przekonaj się, że magia jest bliżej, niż myślisz.

Czy mamy „rząd przyjazny przedsiębiorcom”? Jakie firmy straciły, a jakie skorzystały po roku od wyborów?

Czy mamy „rząd przyjazny przedsiębiorcom”? Jakie firmy straciły, a jakie skorzystały po roku od wyborów?

Obniżenie składki zdrowotnej, podniesienie kwoty wolnej od podatku, przeniesienie opłacania zasiłku chorobowego na pracodawcę, wakacje od ZUS czy kredyt mieszkaniowy „zero procent” – to najważniejsze z punktu widzenie przedsiębiorców, obietnice wyborcze składane przez obecny rząd jeszcze w czasie kampanii.